absolute vs incrementalPodczas każdego procesu pozycjonowania wymagana jest informacja o aktualnej pozycji układu. Wiele urządzeń do uzyskania tego typu informacji stosuje enkodery, które zamieniają mechaniczną zmianę pozycji kątowej na sygnał elektryczny. Uzyskany sygnał wykorzystywany jest przez system sterujący urządzeniem.

 

Enkodery absolutne

absoluteSkanowanie pozycji tarczy kodowej na czujniki umożliwia zapamiętanie aktualnej pozycji zarówno dla włączonego jak i odłączonego zasilania. Takie rozwiązanie wykorzystują enkodery absolutne. Nawet najmniejsza zmiana pozycji osi przetwornika podczas wyłączonego zasilania mierzy dokładną pozycję, w momencie załączenia zasilania, ponieważ konkretna wartość kodowa odpowiada konkretnej pozycji kątowej. Czujniki występują również w wersji ze stali nierdzewnej. Wykazują odporność na udarność oraz wibracje. Dostępne są zarówno jako enkodery jednoobrotowe jak i wieloobrotowe, ich rozdzielczość sięga do 16 bitów a wykonane są w oparciu o technologię zarówno magnetyczną jak i optyczną. Posiadają kilka możliwości standardów wyjścia. Są to interfejsy analogowe, Ethernet, Fieldbus, równoległe oraz szeregowe. Dzięki wykorzystaniu programatora UBIFAST możliwe jest programowanie enkoderów.

Zastosowanie

zastosowanie absEnkodery absolutne dostarczają precyzyjne pomiary między innymi w miejscu łączenia maszyn, wałów w rzeczywistym czasie. Zastosowanie enkoderów absolutnych jest idealnym rozwiązaniem jako elementy łączące części mechaniczne z elektronicznymi systemami sterowania.

 

Enkodery inkrementalne

incrementalPrzetworniki obrotowo-impulsowe, czyli enkodery inkrementalne swoje działanie opierają na mierzeniu względnej pozycji kątowej poprzez zliczanie impulsów, które umieszczone są na tarczy podziałowej. Metoda działania nie pozwala jednak na odczyt absolutnej pozycji kątowej. Po uruchomieniu urządzenia (bądź włączeniu zasilania) wymagane jest ponowne bazowanie dla procesu pozycjonowania. Enkodery posiadają możliwość programowania rozdzielczości w zakresie do 16 384 impulsów na obrót. Wykonane są z wielu rodzajów obudowy, co pozwala na dostosowanie jej jak najlepiej dla konkrentej aplikacji. Posiadają kompaktową obudowę o średnicy kołnierza do Ø115 mm. Odporne są na wstrząsy oraz wibracje, a standardem wyjścia jest interfejs Push-Pull (HTL) oraz RS-422 (TTL). Enkodery inkrementalne IXARC programuje się przy użyciu urządzenia UBIFAST. Programowanie enkoderów inkrementalnych: LINK

Zastosowanie

zastosowanie inkEnkodery inkrementalne IXARC dzięki wymiarom oraz bardzo dobrej wydajności sprawdzają się w precyzyjnej kontroli położenia. Technologia wytwarzania sprawia, że są idealnym rozwiązaniem przy kontroli prędkości pozycji w wielu urządzeniach stosowanych w przemyśle. Zastosowanie enkoderów z serii IXARC nie stanowi problemu również dla aplikacji OEMowych.

Zasada działania enkodera absolutnego oraz inkrementalnego

 


>> Więcej na temat enkoderów <<