wifiMnogość rozwiązań oraz standardów pracy i komunikacji urządzeń w dzisiejszym przemyśle niejednokrotnie powoduje problem z doborem odpowiednich do aplikacji urządzeń. Przedsiębiorstwa zajmujące się konserwacją i utrzymaniem ruchu maszyn oraz integratorzy automatyki często są zmuszeni do utrzymywania zapasu magazynowego urządzeń niezbędnych do wykonywania zakontraktowanych usług. Z tego względu, wprowadzenie urządzeń uniwersalnych pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych przez redukcję stanów magazynowych niezbędnych do zapewnienia ciągłości prac. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku są urządzenia programowalne, których parametry można konfigurować nawet u odbiorcy końcowego.

 

Konfiguracja enkoderów inkrementalnych

Programowalne enkodery inkrementalne firmy Posital Fraba dostępne są w różnych wariantach mechanicznych. Dostępne do dostosowania są takie właściwości jak rozmiar flanszy (ø36...58 mm), rodzaj połączenia (synchro, zaciskowe, wał drążony), rozmiar wałka/otworu (ø6...15 mm), rodzaj połączenia (złącze lub przewód) i jego orientacja (osiowa lub promieniowa). Opcjonalnie, urządzenia mogą zostać wykonane ze stali nierdzewnej 316L. Parametry, które dostępne są do konfiguracji poprzez programator UBIFAST przez użytkownika to interfejs i zasilanie (HTL / TTL, 4,75...30 VDC), liczba impulsów na obrót (1...16 384 impulsów/obrót), a także kierunek zliczania impulsów.

Programowalność oszczędnością czasu i pieniędzy

konf ubiZastąpienie rozwiązań sprzętowych oprogramowaniem pozwala na zwiększenie elastyczności oferowanych urządzeń. Dzięki temu, że zmiana interfejsu i rozdzielczości nie stanowi problemu, implementacja sprowadza się do ustalenia odpowiedniej wersji mechanicznej. Programator do enkoderów UBIFAST umożliwia połączenie z urządzeniem przez przeglądarkę z poziomu tabletu, smartfona czy laptopa – nie jest wymagana instalacja żadnych dodatkowych aplikacji. Pociąga to za sobą możliwość uproszczenia łańcucha dostaw przez zastąpienie dotychczasowego asortymentu czujników pozycjonujących kilkoma niezbędnymi typami enkoderów w standardowych wersjach mechanicznych i programowanie ich na bieżąco. W przypadku sytuacji wymagających natychmiastowego działania, na przykład w utrzymaniu ruchu maszyn, jest to szczególnie istotna właściwość.

 


>> Więcej na temat enkoderów inkrementalnych z magazunu <<