komuZ racji na dużą gamę zastosowań, kryjących się pod pojęciem „kontrola położenia” nie ma jednej metody pomiaru pozycji. I tak jak dla potrzeby rozbudowanych funkcji przydatnych projektantom oraz skomplikowanym systemom produkcyjnym idealnie sprawdza się przemysłowy Ethernet, tak dla mniej skomplikowanych zastosowań można zastosować interfejsy sieciowe (CAN, Profibus) lub inne np. SSI, wyjście równoległe, analogowe. Wszystkie produkty POSITAL (enkodery IXARC, inklinometry TILTIX, czujniki linkowe LINARIX) wspierają wymienione interfejsy.

Interfejsy inkrementalne

inc

Enkodery inkrementalne podają impuls za każdym razem, gdy wałek obróci się o określony kąt. Ilość impulsów na obrót definiowana jest jako rozdzielczość enkodera. Pozycja kątowa mierzona jest poprzez zliczanie impulsów umieszczonych na tarczy podziałowej.

 

incremental

Interfejsy fieldbus

fielbus encoder 1Sieci fieldbus zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu ich do stanowisk roboczych, pojazdów, automatyki przemysłowej. Sieci te oparte są na magistrali, co zmniejsza ilość potrzebnych przewodów, gdy trzeba połączyć wiele urządzeń. Wspierają one również narzędzia diagnostyczne pomocne w konfiguracji systemu i rozwiązywaniu problemów. Istnieje siedem intefejsów fieldbus, które wykorzystywane są w enkoderach. Profibus to jeden z najpopularniejszych standardów przemysłowych. Interfejsy tego typu stosuje się w ogólnie rozumianej automatyce. Bazuje na interfejsie RS485. Istnieją różne wersje standardu Profibus i różne profile urządzeń. CANopen jest protokołem komunikacyjnym bazującym na sieci CAN. CANopen jest dostępny w wielu sterownikach PLC. Stosuje się go w ogólnie rozumianej automatyce oraz w pojazdach i maszynach. DeviceNet to protokół bazujący na sieci CAN oraz protokole CIP. DeviceNet jest regulowany przez organizację ODVA. Znalazł on szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej. CANopen Safety to struktura dodawana dla bezpieczeństwa komunikacji w warstwie aplikacji CANopen oraz profilu komunikacyjnego. CANopen Lift jest protokołem wykorzystywanym w różnego typu podnośnikach. Interbus to interfejs sieciowy, opracowanym przez firmę Phoenix Contact. Znalazł on dużą popularność w urządzeniach związanych z branżą automotive. Może być on oparty o różne sieci przemysłowe i światłowodowe. SAE J1939 wykorzystywany jest do transmisji danych w pojazdach użytkowych.

Beznazwy 1

Przemysłowe interfejsy Ethernetowe

fielbus encoder 1

Ethernet przemysłowy pracuje w środowisku specjalistycznego sprzętu i oprogramowania co zapewnia mu zwiększoną wydajność i niezawodność. Ethernet przemysłowy wspiera znacznie bardziej zaawansowane i skomplikowane sieci niż standardowy Ethernet. W razie potrzeby można te dwie sieci połączyć, co pozwala uprościć i ujednolicić zadania produkcyjne i inwentaryzacyjne oraz nadzorcze. EtherNet/IP to przemysłowy protokół komunikacyjny opracowany przez firmę Rockwell Automation i regulowany przez organizację ODVA. Oparty jest on na protokole CIP oraz TCP/IP. ETHERNET POWERLINK jest systemem komunikacyjnym czasu rzeczywistego, bazującym na sieci Ethernet i regulowanym przez EPSG. EtherCAT to otwarty protokół Ethernet o wysokiej wydajności oparty na sieci fieldbus. EtherCAT wymaga krótkich czasów aktualizacji danych z niskimi odchyleniami komunikacyjnymi oraz niskimi kosztami oprogramowania. PROFINET standard przemysłowy, łączący cechy sieci Profibus oraz Ethernet. Opracowany został przez organizację „Probus&ProfiNet International”. Modbus to protokół szeregowy, regulowany przez Modbus Organization.

Beznazwy 2

Interfejsy analogowe

analog encoder

Dzięki prostocie w implementacji dla prostych systemów regulacji (do 5 sensorów) warto skorzystać z interfejsów analogowych. Są one często spotykane w urządzeniach medycznych, systemach dystrybucji energii oraz pojazdach. Standard wyjścia czujników to napięciowy (VDC) lub prądowy (mA).

 

analog

Interfejsy szeregowe

ssi encoder

Interfejsy szeregowe łączą urządzenia bezpośrednio. Łączą się one przy pomocy sygnału cyfrowego dzięki czemu łatwiejsza jest ich integracja z mikrokontrolerami i sterownikami PLC. Interfejsy szeregowe zapewniają dobrą prędkość przesyłania danych, prostotę podłączenia, niezawodną komunikację przy odległościach do kilkuset metrów czy też wysoką rozdzielczość. Interfejs szeregowy SSI (Synchronous Serial Interface) oparty jest o standard RS422 i w prosty sposób umożliwia połączenie sterownika PLC z enkoderem.

 

ssi

Wyjście równoległe

paralleli encoder Wyjście równoległe charakteryzuje się wysoką prędkością przesyłania danych na krótką odległość. Warunkiem jest zapewnienie każdemu bitowi osobnego przewodu. Wszystkie bity danych (dot. Położenia osi enkodera) przesyłane są równolegle w tym samym czasie.

 

parallel


>> Więcej na temat czujnikach pozycji <<