logo aksPosital Fraba, producent czujników pozycjonujących, wprowadził na rynek nowe urządzenie, dzięki któremu pomiar nachylenia elementu będzie jeszcze bardziej precyzyjny. Nowym urządzeniem w portfolio jest inklinometr z dynamiczną kompensacją przyspieszeń. Jest to urządzenie z serii TILTIX charakteryzujące się początkiem nazwy modelu „AKS-…”. Opisywany czujnik jest połączeniem akcelerometru oraz żyroskopu (oba czujniki w technologii MEMS). Dzięki temu czujnik potrafi kompensować wpływ zewnętrznych przyspieszeń na pomiar nachylenia, co przekłada się na zwiększoną dokładność zwłaszcza podczas pomiarach dynamicznych.

 

Dlaczego połączenie akcelerometru oraz żyroskopu?

Dotychczas standardowymi i jedynymi inklinometrami będącymi w portfolio firmy Posital Fraba były pochyłomierze oparte o akcelerometr MEMS lub sensory z płynem elektrolitycznym. Pierwsze z nich (o oznaczeniu ACS-... lub ADS-...) umożliwiają pomiar w zakresie ±80° wokół dwóch osi lub 0...360° wokół jednej osi. Drugie natomiast (o oznaczeniu AGS-...) mierzą w zakresie ±30°wokół dwóch osi.

Chcąc się rozwijać oraz spełniać coraz to wyższe standardy nastała potrzeba na nowy produkt. Sam akcelerometr MEMS bada wpływ grawitacji na mikro-masę zawieszoną na sprężystej mikro-konstrukcji nośnej. Niestety podczas występowania zewnętrznych przyspieszeń występują błędy w pomiarze wychyleń, uniemożliwiając pomiar. Z takimi przyspieszeniami mamy styczność między innymi podczas szybkich ruchów urządzenia, do którego przymocowany jest inklinometr.

Eliminacja błędów pomiarowych

Połączenie akcelerometru MEMS oraz elektromechanicznego żyroskopu powoduje wyeliminowanie problemu błędów pomiarowych! Kompensacja zewnętrznych przyspieszeń umożliwia uzyskanie jeszcze dokładniejszych pomiarów przechyleń między innymi w takich aplikacjach jak maszyny budowlane, maszyny górnicze, maszyny rolnicze, żurawie.

Główne zastosowanie tego typu czujniki mają w aplikacjach, gdzie występują problemy z nagłymi, szybkimi ruchami, wstrząsami bądź drganiami. Inklinometry mają zdolność pomiaru nawet ±180o w dwóch osiach jednocześnie (czujnik typu Pitch&Roll). Obecnie czujniki wyposażone są w interfejs CANopen, jednakże w najbliższym czasie będą one dostępne również z interfejsami: SAE J-1939, Modbus oraz z wyjściami analogowymi.

Pomiar przechyleń na ruchomej koparce

pos aks

Parametry

Inklinometry wyposażone w żyroskop zapewniają rozdzielczość na poziomie 0,01o i dokładność do 0,3o (przy pomiarach statycznych) lub do 0,5o (przy pomiarach dynamicznych). Dostępne są czujniki z zakresem ±90° wokół dwóch osi, ±180° w modelu typu Pitch&Roll oraz 0...360° wokół jednej osi (inklinometr jednoosiowy). Temperatura pracy inklinometru mieści się w granicach -40…+85 °C i jest odporny na wstrząsy rzędu 100g. Czujniki charakteryzują interfejsy sieciowe: CANopen lub SAE J-1939.

Zalety

Niewątpliwie do zalet tego typu inklinometrów zalicza się kompensację zewnętrzną przyspieszeń, a także precyzyjny pomiar również podczas dynamicznych ruchów konstrukcji. Inklinometry wyróżnia kompaktowa obudowa ze stopniem ochrony IP69K, przez co nie wymaga dodatkowej osłony nawet w ciężkich warunkach pracy.


>> Więcej na temat inklinometrów z dynamiczną kompensacją przyspieszeń <<