logo aksPosital Fraba producent czujników pozycjonujących wprowadził na rynek nowe urządzenie, dzięki któremu pomiar nachylenia elementu będzie jeszcze bardziej precyzyjne. Nowym urządzeniem w portfolio jest inklinometr z dynamiczną kompensacją przyspieszeń. Jest to urządzenie serii TILTIX charakteryzujące się początkiem nazwy modelu „AKS-…”. Czujnik w budowie jest połączeniem akcelerometru MEMS oraz żyroskopu. Połączenie to powoduje, że czujnik kompensuje wpływ zewnętrznych przyspieszeń na pomiar nachylenia co przekłada się na zwiększoną dokładność zwłaszcza podczas pomiarach dynamicznych.

 

Dlaczego połączenie MEMS oraz żyroskopu?

Dotychczas standardowymi i jedynymi inklinometrami będącymi w portoflio firmy Posital Fraba były pochyłomierze wykonane w technologii MEMS oraz z płynem elektrolitycznym. Jednakże te drugie nadają się tylko do pomiarów wychyleń ±30o.

Chcąc się rozwijać oraz spełniać coraz to wyższe standardy nastała potrzeba na nowy produkt. Sam akcelerometr MEMS bada wpływ grawitacji na mikro-masę zawieszoną na sprężystej mikro-konstrukcji nośnej. Niestety podczas występowania zewnętrznych przyspieszeń występują błędy w pomiarze wychyleń. Z takimi przyspieszeniami mamy styczność między innymi podczas szybkich ruchów urządzenia, do którego przymocowany jest inklinometr.

Eliminacja błędów pomiarowych

Połączenie akcelerometru MEMS oraz elektromechanicznego żyroskopu powoduje wyeliminowanie problemu błędów pomiarowych! Kompensacja zewnętrznych przyspieszeń umożliwia uzyskanie jeszcze dokładniejszych pomiarów przechyleń między innymi w takich aplikacjach jak maszyny budowlane, maszyny górnicze, maszyny rolnicze, żurawie.

Główne zastosowanie tego typu czujniki mają w aplikacjach, gdzie występują problemy z nagłymi, szybkimi ruchami, wstrząsami bądź drganiami. Czujniki mają zdolność pomiaru ±180o w dwóch osiach jednocześnie. Obecnie czujniki wyposażone są w interfejs CANopen, jednakże w najbliższym czasie będą one dostępne również z interfejsami: SAE J-1939, Modbus oraz z wyjściami analogowymi.

Pomiar przechyleń na ruchomej koparce

pos aks

Parametry

Inklinometry wyposażone w żyroskop osiągają rozdzielczość rzędu 0,01o przy jednoczesnej rozdzielczości 0,3o a przy dynamicznych ruchach 0,5o. Zakres pomiarowy wynosi ±180°, a pomiar może odbywać się w 1 lub 2 osiach. Czujnik może być zamontowany zarówno w orientacji poziomej jak i pionowej - montaż nie wpływa na działanie czujnika! Temeratura pracy inklinometru mieści się w granicach -40…85°C, a jego odporność na wtrząsy wynosi do 100g. Interfejs, który jest w urządzeniu to CANopen (profil DS-410).

Zalety

Niewątpliwie do zalet tego typu inklinometrów zalicza się kompensację zewnętrzną przyspieszeń, a także precyzyjny pomiar również podczas dynamicznych ruchach. Inklinometry posiadają obudowę z wysokim stopniem ochrony aż do IP69K przy jednoczesnej kompaktowej oraz solidnej obudowie.


>> Więcej na temat inklinometrów z dynamiczną kompensacją przyspieszeń <<