Profesjonalny dostawca automatyki przemysłowej

Firma AP Automatyka od ponad siedmiu lat nieprzerwanie dostarcza wiedzę techniczną oraz elementy automatyki specjalistom działów utrzymania ruchu. Możemy w tym materiale zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym udało się nam zbudować świetne relacje z tym ważnym działem każdej firmy produkcyjnej czy zakładu przemysłowego. Dział utrzymania ruchu jest newralgiczną jednostką, która odpowiada za nieprzerwaną pracę przedsiębiorstwa. W związku z tym, by sprostać ich wysokim wymaganiom musieliśmy spełnić dwa najważniejsze aspekty:

  • Fachowość odpowiedzi na zapytanie oraz szybkość przygotowania ofert.
  • Dostępność wysokiej jakości produktów z magazynu oraz szybka realizacja zamówienia.

Nasza oferta produktowa i długoletnia współpraca z producentem enkoderów, firmą POSITAL FRABA, pozwoliła nam otworzyć projekt „Z MAGAZYNU”, w ramach którego wybrane produkty (lista poniżej) dostępne są „z półki”. Są to produkty, które mogą być idealnymi zamiennikami. Mianowicie…

Dlaczego warto wybrać Enkodery Posital?

Oczywiście sama dostępność produktu nie czyni go idealnym zamiennikiem. Oprócz natychmiastowej realizacji proponowane enkodery, z racji ich programowalności, są częstym wyborem w zastosowaniach serwisowych. W przypadku enkoderów inkrementalnych istnieje możliwość zaprogramowania ich na dowolną rozdzielczość (tj. liczbę imp./obrót w zakresie 1…16384 impulsów) oraz standard wyjścia (Push-Pull (HTL) lub RS422 / Nadajnik Linii (TTL)). Enkodery absolutne z interfejsem SSI umożliwiają zmianę rozdzielczości (do 16 bit), liczby obrotów (1-obrotowy lub wielo-obrotowy (do 16 bit) enkoder) i kodowania (binarne lub Gray). Programowanie czujników zajmuje minutę i wykonujemy tę usługę bezpłatnie tuż przed wysyłką, co pozwala na dostosowanie urządzeń do wymagań klientów. Co ważne, każdy Użytkownik tych czujników może zakupić programator UBIFAST, by we własnym zakresie zmieniać ustawienia enkoderów. Co dzięki temu zyskuje dział utrzymania ruchu? Klienci mogą do magazynu zakupić jeden enkoder zapasowy, by sięgnąć po niego w momencie zapotrzebowania, zaprogramować go we własnym zakresie i użyć. Takie podejście do serwisu zwalnia dział z utrzymywania wysokich stanów magazynowych zamienników, a przede wszystkim rozwiązuje zaistniały problem w ciągu kilku minut od wykrycia.

Rys. 1. Enkodery inkrementalne POSITAL FRABA objęte programem Z MAGAZYNU.
Rys. 2. Enkodery absolutne (SSI lub 4…20 mA) POSITAL FRABA objęte programem Z MAGAZYNU.
Rys. 3. Programator enkoderów inkrementalnych i absolutnych UBIFAST firmy POSITAL FRABA.

Warto zaznaczyć, że widoczne na zdjęciach urządzenia POSITAL FRABA produkowane są w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Słubicach (woj. Lubuskie). Lokalizacja fabryki enkoderów w Polsce daje możliwość realizacji zamówień w trybie ekspresowym – dotyczy czujników nie objętych przez AP Automatyka programem magazynowym.

Drugą grupą produktową, która jest szczególnie interesująca dla działów utrzymania ruchu, to przetworniki parametrów powietrza. Produkty APONE są projektowane i produkowane również w Polsce (podobnie jak enkodery). Urządzenia te wyróżniają wyjścia w standardzie: Analog oraz RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet LAN (Modbus TCP). Przetworniki APONE dostępne są różnych wariantach mechanicznych (wersje naścienne, kanałowe lub przewodowe) i pozwalają mierzyć takie parametry jak:

  • Wilgotność względna
  • Temperatura
  • Różnica ciśnień
  • Ciśnienie atmosferyczne
  • Stężenie dwutlenku węgla (CO2)
  • Lotne związki orgraniczne (LZO)
  • Pyłki PM

Co łączy te urządzenia pomiarowe z opisanymi wyżej enkoderami? Przetworniki APONE są również programowalne - przy użyciu programatora CODAP (zamawianego oddzielnie) i darmowego programu serwisowego można zmienić: mierzone parametry (dotyczy wersji mierzących więcej niż jeden parametr), standard wyjścia analogowego (0…5 V, 0…10 V, 0…20 mA lub 4…20 mA) oraz wyskalowanie wyjścia. Możliwość szybkiej i prostej zmiany działania wyjść analogowych takich przetworników jest idealnym narzędziem specjalistów działów utrzymania ruchu w przypadku awarii. Warto zaznaczyć, że nierzadko urządzenia te dostarczamy ze świadectwami wzorcowania, które są akceptowalne również przez zakłady związane z branżą farmaceutyczną, kosmetyczną, … Bez ingerencji w instalacje można je odkręcić, zdemontować i wysłać do nas na ponowne wzorcowanie do naszego laboratorium ( jesteśmy w stanie również dostarczyć sprzęt z akredytacją PCA).

Rys. 4. Programowalne przetworniki APONE – wybrane modele.

Modułowa konstrukcja tych urządzeń, mimo tak wielu wariantów wykonania przetwornika, pozwala na jego produkcję w ciągu 1-3 dni roboczych. Najpopularniejsze modele przetworników są dostępne z magazynu, przez co dostawa może być zrealizowana w ciągu 24 godzin.

W magazynie AP Automatyka utrzymujemy również stany magazynowe dla innych komponentów automatyki, w tym m.in. presostaty różnicy ciśnień Huba Control, siłowniki elektryczne do klap, przepustnic i zaworów firmy Gruner, rejestratory wilgotności względnej i temperatury Rotronic, … Wszystkie produkty dostępne z magazynu są zestawione w naszym sklepie internetowym - www.automatykaonline.eu . Warto dodać, że do opisanych wyżej urządzeń w naszej ofercie posiadamy również szereg akcesoriów niezbędnych na etapie montażu elektrycznego i/lub mechanicznego. Są to między innymi wtyczki, przewody, adaptery montażowe, sprzęgła do enkoderów, uchwyty, koła pomiarowe i wskaźniki.

Podsumowanie

Specjaliści działów utrzymania ruchu mogą liczyć na wsparcie inżynierów AP Automatyka na etapie doboru zamiennika (czasami wystarczy symbol urządzenia, byśmy mogli wskazać odpowiedni zamiennik). Nasz zespół służy również pomocą po zrealizowanej dostawie, gdy przychodzi moment podłączenia zamiennika i jego uruchomienia. Pomocne są również filmy instruktażowe, które udostępniamy na naszym kanale Youtube - www.youtube.com/c/APAutomatyka. Na etapie korespondencji z Użytkownikami naszych urządzeń nie rzadko posiłkujemy się w/w instrukcjami multimedialnymi.

Serdecznie zapraszamy specjalistów działów utrzymania ruchu do kontaktu telefonicznego (67 357 10 80), mailowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), poprzez formularz kontaktowy na stronie WWW (www.apautomatyka.pl) lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.