dimod

Podłączając czujnik do maszyny często zależy nam, by na bieżąco mieć wgląd na mierzoną wielkości. Komputer PC lub laptop często zajmują dużo miejsca i nie są praktyczne, zwłaszcza na hali produkcyjnej. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie wskaźnika cyfrowego, z czytelnym wyświetlaczem LED, który będzie przystosowany do montażu panelowego. Firma AP Automatyka posiada w portfolio tego typu wskaźniki: DiMod–I (do enkoderów inkrementalnych), DiMod–P (do czujników z interfejsem SSI), DiMod–A (do czujników z wyjście analogowym, napięciowym lub prądowym). Warto dodać, że wskaźniki z serii DiMod produkowane są w Polsce, co przekłada się na krótkie terminy dostaw.

DiMod-I wskaźnik do enkoderów inkrementalnych

Jest to programowalny wskaźnik (licznik), do którego można podłączyć dowolny enkoder inkrementalny (wskaźnik posiada optoizolowane wejścia, przez co można podłączyć zarówno enkoder z wyjściem HTL (Push-Pull), TTL (Nadajnik Linii) lub OC (Otwarty Kolektor)). Udogodnieniem jest opcja zasilania enkodera bezpośrednio z licznika. Dzięki programowalności zliczone impulsy mogą być skalowane na mierzoną przez enkoder wielkość np. mm, m, o. Oprócz zmierzonej pozycji licznik może wyświetlać również liczbę wykonanych cykli maszyny lub prędkość układu (w jednostce 1/sek bądź 1/min). Wskaźnik DiMod-I, w połączeniu z enkoderem inkrementalnym, najczęściej stosowany jest przy kontroli pozycji, długości lub prędkości części maszyn. Najważniejsze właściwości wskaźnika:

 • Dedykowany do enkoderów inkrementalnych z wyjściem HTL, TTL, OC
 • Wyświetlacz LED (6 cyfr, wysokość cyfry: 14,4 mm)
 • Wyjścia przekaźnikowe NO (2x) do załączenia zewnętrznych elementów
 • Interfejs cyfrowy do komunikacji z PLC, HMI, PC: RS-485 (MODBUS RTU)
 • Szeroki zakres napięcia zasilania: 8…26 VDC (z opcją bezpośredniego zasilenia enkodera)
 • Intuicyjne menu z szeregiem przydatnych funkcji (w tym opcja skalowania impulsów na wybraną wielkość mierzoną przez enkoder)

Film prezentujący działanie wskaźnika DiMod-I z programowalnym enkoderem inkrementalnym firmy POSITAL FRABA:

 

DiMod-P wskaźnik do czujników z wyjściem SSI

Wskaźnik DiMod-P przeznaczony jest do współpracy z urządzeniami pomiarowymi wyposażonymi w interfejs cyfrowy SSI. Został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o współpracy z takimi czujnikami jak: enkoder absolutny, czujnik linkowy drogi (enkoder linkowy), inklinometr (pochyłomierz), laserowy czujnik odległości. Dzięki programowalności odczytane z czujnika wartości mogą być skalowane na wielkość mierzoną (np. mm, m, ...). Oprócz zmierzonej pozycji wskaźnik może wyświetlać również prędkość (szczególnie przydatne w przypadku współpracy z enkoderami). Przykładowo DiMod-P w połączeniu z czujnikiem linkowym może służyć do pomiaru pozycji wózka na suwnicy. Najważniejsze właściwości wskaźnika DiMod-P:

 • Współpracuje z czujnikami wyposażonymi w interfejs SSI
 • Wyświetlacz LED (6 cyfr, wysokość cyfry: 14,4 mm) oraz 4 przyciski funkcyjne
 • Wyjścia przekaźnikowe NO (2x) do załączenia zewnętrznych elementów
 • Interfejs cyfrowy do komunikacji z PLC, HMI, PC: RS-485 (MODBUS RTU)
 • Szeroki zakres napięcia zasilania: 8…26 VDC (z opcją bezpośredniego zasilenia czujnika)
 • Intuicyjne menu z szeregiem przydatnych funkcji (w tym opcja skalowania danych odczytanych z czujnika na wybraną wielkość)

Poniższy film prezentuje działanie wskaźnika DiMod-P z czujnikiem linkowym serii LINARIX firmy POSITAL FRABA.

 

DiMod-A wskaźnik do czujników z wyjściem analogowym 0...10 V / 0(4)...20 mA

Wskaźnik DiMod-A posiada dwa niezależnie konfigurowane kanały pomiarowe sygnałów napięciowych lub prądowych (zależy od podłączenia). Dedykowany jest do współpracy z takimi czujnikami jak: enkoder absolutny, czujnik linkowy drogi, inklinometr, laserowy czujnik dystansu, czujnik ciśnienia, temperatury, wilgotności, ... Wyjście tych czujników musi mieścić się w zakresie 0...20 mA, 4...20 mA lub 0...10 V. Wskaźnik posiada funkcję naprzemiennego wyświetlania zmierzonych sygnałów (do każdego kanału pomiarowego przypisany jest odpowiedni znak wyświetlany na wyświetlaczu, co pozwala rozróżniać pomiary). DiMod-A posiada szereg funkcji matematycznych, w tym również funkcję skalowania odczytanej wartości na mierzoną przez czujniki wielkość (np. mm, m, ⁰, bar, …). Najważniejsze właściwości wskaźnika DiMod-A:

 • Dedykowany do czujników z wyjściem analogowym: 0...10 V, 0...20 mA, 4...20 mA
 • Przemysłowa rozdzielczość pomiarowa: 12 bit
 • Wyświetlacz LED (6 cyfr, wysokość cyfry: 14,4 mm) oraz 4 przyciski funkcyjne
 • Wyjścia przekaźnikowe NO (2x) do załączenia zewnętrznych elementów
 • Interfejs cyfrowy do komunikacji z PLC, HMI, PC: RS-485 (MODBUS RTU)
 • Szeroki zakres napięcia zasilania: 8…26 VDC (z opcją bezpośredniego zasilenia czujnika)
 • Intuicyjne menu z szeregiem przydatnych funkcji (w tym opcja skalowania impulsów na wybraną wielkość mierzoną przez enkoder)

Poniższy film prezentuje działanie wskaźnika DiMod-A z inklinometrem serii TILTIX firmy POSITAL FRABA.

 

MODBUS RTU we wskaźnikach z serii DiMod

Wszystkie wskaźniki z serii DiMod oferowane przez AP Automatyka zostały wyposażone w przemysłowy interfejs RS-485, który pozwala na komunikację w protokole MODBUS RTU. Dzięki tej funkcji wskaźniki mogą współpracować ze wszystkimi popularnymi panelami HMI, sterownikami PLC bądź komputerami PC i tym samym stać sie częścią większego systemu pomiarowego. Parametry transmisji, takie jak prędkość czy adres w sieci, są konfigurowane z poziomu menu urządzenia.

Akcesoria

Każdy wskaźnik DiMod dostarczany jest w komplecie z podstawowymi akcesoriami, które umożliwiają jego instalację (odpowiednie uchwyty oraz złącze śrubowe). W ofercie AP Automatyka znajdują się jednak dodatkowe akcesoria, w tym zasilacze sieciowe, puszki przyłączeniowe, konwertery, programatory,  oprogramowanie, elementy montażowe, które mogą ułatwić instalację sprzętu w danej aplikacji.

Wersje specjalne

Naszym kontrahentom dajemy również możliwość zamówienia wskaźników w wersji specjalnej (specjalne funkcje, specjalna obudowa, specjalny interfejs, ...). W przypadku zainteresowania tą opcją zapraszamy do kontaktu z naszym głównym konstruktorem, który przygotuje odpowiednią propozycję rozwiązania.

>> Więcej na temat wskaźników serii DiMod <<