Rejestratory wilgotności i temperatury powietrza z PCA

Szwajcarska firma ROTRONIC, lider w zakresie produkcji urządzeń do kontroli parametrów powietrza, w tym przede wszystkim wilgotności względnej i temperatury, opracował kompaktowe rejestratory umożliwiające wizualizację i rejestrację samej temperatury, wilgotności względnej i temperatury lub wilgotności względnej, temperatury i ciśnienia atmosferycznego (zależy od modelu). Zasilane bateryjne urządzenie umożliwia rejestrację danych pomiarowych (datę, godzinę i wyniki pomiarów) do wbudowanej pamięci, a ich odczyt możliwy jest przy wykorzystaniu standardowego przewodu USB (ze złączem mini USB) oraz darmowego programu HW4-Lite, który można pobrać bezpośrednio ze strony producenta (uwaga: klucz programu jest nadrukowany na opakowaniu, w którym dostarczane jest urządzenie).

Ekonomiczne rejestratory ROTRONIC (od lewej: TL-1D, HL-1D, BL-1D).

 

Wskaźnik i rejestrator temperatury powietrza – TL-1D ROTRONIC:

TL-1D to najprostszy i jednocześnie najtańszy rejestrator kompaktowy ROTRONIC, który umożliwia pomiar temperatury (przy użyciu zintegrowanego sensora), wyświetlanie wyników (na wyświetlaczu LCD) oraz rejestrację danych pomiarowych do wbudowanej pamięci (data + czas + wyniki pomiarów). Podstawowe parametry urządzenia:

 • Zakres pomiarowy: -20…+70 °C
 • Dokładność: max. ±0.3 °C
 • Zasilanie: bateryjne
 • Interfejs: USB

 

Wskaźnik i rejestrator wilgotności względnej i temperatury powietrza – HL-1D ROTRONIC:

HL-1D to najpopularniejszy rejestrator ROTRONIC z tej serii. Urządzenie pozwala na jednoczesny pomiar wilgotności i temperatury (przy użyciu zintegrowanych sensorów), wyświetlanie wyników (obie wartości jednocześnie na wyświetlaczu LCD) oraz rejestrację danych pomiarowych do wbudowanej pamięci (data + czas + wyniki obu pomiarów). Podstawowe parametry urządzenia:

 • Zakres pomiarowy: -20…+70 °C / 0…100 %RH
 • Dokładność: ±0.3 °C / ±3.0 %RH
 • Zasilanie: bateryjne
 • Interfejs: USB

 

Wskaźnik i rejestrator ciśnienia atmosferycznego, wilgotności względnej i temperatury powietrza – BL-1D ROTRONIC:

BL-1D to barometr, higrometr i termometr w jednym, z dodatkową opcją obliczania temperatury punktu rosy. Urządzenie, oprócz pomiarów (przy użyciu wbudowanych sensorów) i wyświetlania wyników na wyświetlaczu LCD (naprzemiennie wilgotność względna i temperatura oraz temperatura punktu rosy i ciśnienia atmosferyczne), umożliwia rejestrację danych do wbudowanej pamięci (data + czas + wyniki pomiarów). Podstawowe parametry urządzenia:

 • Zakres pomiarowy: -20…+70 °C / 0…100 %RH / 300...1100 hPa
 • Dokładność: ±0.3 °C / ±3.0 %RH / ±3.0 hPa
 • Zasilanie: bateryjne
 • Interfejs: USB
Rejestratory widziane od tylnej strony, z podłączonym przewodem USB (zamawiany oddzielnie)

 

Rejestratory, dostępne akcesoria i opcje, oprogramowanie HW4

Każdy rejestrator z serii TL-1D, HL-1D oraz BL-1D firmy ROTRONIC dostarczany jest w komplecie z baterią (CR2), kluczem programu HW4-Lite (wersję instalacyjną programu można pobrać bezpośrednio ze strony producenta) oraz fabrycznym certyfikatem wzorcowania ROTRONIC (skan poniżej). Dodatkowo razem z rejestratorem firma AP Automatyka może dostarczyć odpowiednie akcesoria, które zamawiane są oddzielnie. Mowa tutaj o przewodzie USB ze złączem mini USB, który umożliwi podłączenie rejestratora do komputera PC, płytę CD z wersją instalacyjną programu HW4-Lite, dodatkowej baterii CR2. Na życzenie Klientów firma AP Automatyka dostarcza w komplecie z rejestratorem świadectwo wzorcowania urządzenia ze znakiem PCA, wykonane w laboratorium akredytowanym w Polsce. Jest to usługa dodatkowo płatna, szczególnie popularna w przypadku termohigrometrów HL-1D.

Wspomniane oprogramowanie HW4-Lite jest wymagane tylko i wyłącznie w momencie zmian ustawień urządzenia oraz odczytu danych zapisanych w pamięci rejestratora. Użytkownik z poziomu programu może zmienić ustawienia dotyczące zegara (data i godzina), częstotliwości zapisu danych oraz sposobu rejestracji (tryb Start/Stop lub Pętla). Bardziej interesujące są opcje programu dotyczące odczytu danych pomiarowych i opracowywania tych danych. Program umożliwia bowiem zapis tych danych do pliku na dysku komputera (plik szyfrowany *.LOG), eksport danych do pliku Excela (w celu dalszej analizy w innym programie niż HW4) oraz generowanie raportów w postaci plików PDF. Najważniejsze właściwości programu HW4-Light oraz urządzenia prezentuje film instruktażowy, przygotowany przez inżyniera firmy AP Automatyka, a dostępny na kanale YouTube firmy:

 

.

 

Podsumowanie

Rejestratory TL-1D, HL-1D oraz BL-1D nadają się do każdej aplikacji, gdzie konieczny jest monitoring parametrów powietrza (temperatury, wilgotności względnej, temperatury punktu rosy i/lub ciśnienia atmosferycznego). Urządzenia są stosowane w takich miejscach jak:

 • Laboratorium – do monitorowania parametrów powietrza podczas wykonywania badań laboratoryjnych. Dzięki zgodności z FDA 21 CFR Part 11 / GAMP 5 sprzęt może być stosowany także w bardzo wymagających branżach, jak na przykład branża farmaceutyczna, kosmetyczna, chemiczna, …
 • Hala produkcyjna i magazynowa – do kontroli parametrów powietrza, z możliwością podglądu wartości chwilowych bezpośrednio przy urządzeniu. W takich aplikacjach dane pomiarowe są zgrywane z określoną w procedurach częstotliwością. W tym przypadku szczególnie wykorzystywana jest funkcja generowania raportów za określony przedział czasowy.
 • Muzeum – tego typu sprzęt to idealne rozwiązanie do prostych systemów monitoringu wilgotności i temperatury w salach ekspozycyjnych i/lub gablotach z obiektami. W tym przypadku Użytkownicy bardzo cenią sobie prostotę sprzętu, łatwość jego obsługi oraz możliwość generowania elektronicznych raportów, które mogą być wymieniane między jednostkami.
 • Biuro – w tych aplikacjach wykorzystywana jest przede wszystkim opcja wyświetlania aktualnych wartości wilgotności względnej i temperatury powietrza (rzadziej używana jest funkcja rejestracji pomiarów – z tej opcji korzystają przede wszystkim osoby związane z BHP, które są odpowiedzialne za ergonomię pracy w zakładzie (normy określają dopuszczalne warunki atmosferyczne w biurze, w tym przede wszystkim temperaturę i wilgotność względną)).

Rejestratory HL-1D są również często stosowane przez firmy, które świadczą usługi z zakresu mapowania obiektów (hal produkcyjnych, hal magazynowych, pomieszczeń laboratoryjnych, komór klimatycznych, …). Firmy z tej branży zwracają uwagę na korzystną relację ceny do jakości pomiarów (jest to ekonomiczne rozwiązanie, ale zostały w nim użyte sensory ROTRONIC, które wyróżniają bardzo dobre parametry pomiarów).

Rejestratory wilgotności względnej i temperatury (HL-1D Rotronic) oraz rejestratory samej temperatury (TL-1D Rotronic) są teraz dostępne w naszym sklepie: https://automatykaonline.eu/category/rejestratory .

 

>> Zestawienie ekonomicznych rejestratorów ROTRONIC <<