Optymalizacja systemu kontroli klimatem

W dzisiejszych czasach słowo klucz w każdej nowej, ale również rewitalizowanej inwestycji to „OPTYMALIZACJA”. Wynikiem czego projektanci, wykonawcy czy inwestorzy decydują się na tańsze komponenty/urządzenia, aby odchudzić koszt projektu. Oczywiście każdemu zależy, żeby zachować najlepszą jakość, ale nieuniknione jest, że tańszy produkt spowoduje w pewnych aspektach pogorszenie jakości na: sposobie wykonania, rodzaju użytego materiału, dokładności, poborze mocy, technologii, żywotności produktu. 

Najłatwiej szukać oszczędności na elementach instalacji, urządzeniach, ponieważ dostawcy prześcigają się w oferowaniu nowych, tańszych produktów, pojawiają się odpowiedniki, które imitują oryginalny produkt, ... Rzadko zwraca się jednak uwagę na możliwość wygenerowania oszczędności nie na urządzeniach, ale na sposobie ich instalacji. Sposób instalacji może wiązać się z redukcją kosztów poprzez użycie mniejszej ilości przewodów, kanałów, akcesoriów montażowy, a w szczególności mniejszym czasem pracy instalatora, który  obecnie jest największy, przez m.in. brak fachowców na rynku pracy.

Przykładowa aplikacja z wykorzystaniem kontrolera MControl.
Przykładowa aplikacja z wykorzystaniem kontrolera MControl.

MControl podłączony do sterownika PLC lub panelu operatorskiego HMI, przy wykorzystaniu popularnego standardu RS-485 (protokół MODBUS RTU), pozwoli na przetworzenie sygnałów i zasilenie czterech innych urządzeń. W ten sposób nie jest wymagane prowadzenie oddzielnych przewodów – zyskuje się na krótszym czasie pracy instalatora. Urządzenie może być wykorzystywane w instalacjach BMS lub jako element automatyki centrali wentylacyjnej (ułatwi montaż automatyki w centralach o konstrukcji modułowej).

Kontroler MControl pozwala zadawać pozycję dowolnego siłownika elektrycznego ze sterowaniem modulowanym (0)2...10V i zasilaniem 24V  z poziomu np. sterownika PLC (z portem RS485) przez interfejs przemysłowy RS-485 (MODBUS RTU). Dodatkowo MControl pozwala na podłączenie czujnika dwustanowego, przetwornika z wyjściem analogowym (0...10V lub 0/4...20mA) i czujnika temperatury powietrza (cyfrowy czujnik temperatury w komplecie).

Kontroler może współpracować z urządzeniami dowolnego producenta. Popularny interfejs RS-485 (MODBUS RTU) umożliwia zadawanie informacji z poziomu DOWOLNEGO sterownika PLC lub panelu HMI, wyposażonego w port RS485 (mogą to być urządzenia firmy Siemens, Johnson Controls, GE Fanuc, Fatek, ...). Zaletą opisywanego rozwiązania jest możliwość podłączenia wielu elementów i kontrolerów MControl w jednej sieci RS-485.

Schemat systemu z kilkoma siłownikami w jednej sieci RS-485Schemat systemu z kilkoma siłownikami w jednej sieci RS-485.

 

Podstawowe właściwości urządzenia:

  • Zasilanie: 24 VDC
  • Interfejs: RS-485 (MODBUS RTU)
  • Kompatybilne z siłownikiem ON/OFF (model MControl D)
  • Kompatybilne z siłownikiem 0(2)…10V ze sprzężeniem zwrotnym 0(2)…10V (model MControl C)
  • Liczba wejść cyfrowych: 4 (do czujników dwustanowych)
  • Liczba wejść analogowych: 1 (do czujników z wyjściem 0…10V, 0…20mA lub 4…20mA)
  • Liczba wejść czujnika temperatury: 1 (do cyfrowych czujników temperatury)
  • Obudowa: Poliwęglan / IP65

 

 

Jako projektant i producent kontrolera MControl jesteśmy w stanie dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb naszych Kontrahentów. Nie rzadko w wyniku przeróbek nasi Kontrahenci otrzymują unikatowy produkt, przygotowany wyłącznie dla nich.

Zobacz pracę MControl w praktyce...

 

>> Zestawienie kontrolerów MControl <<