Przetworniki wilgotności i temperatury w wersji kanałowej

W nowo budowanych obiektach dąży się, by każda instalacja wewnętrzna (HVAC, energia elektryczna, woda zimna/ciepła, automatyka, itd.) była jak najmniej widoczna dla użytkowników. Największy wpływ mają na to inwestorzy, którzy, oczywiście oprócz estetyki, chcą uzyskać jak najwięcej powierzchni użytkowej. Z tego też powodu motywują architektów do projektowania ciasnych szachtów dla instalacji. Skutkiem tego podejścia (ograniczenia przestrzeni montażowej instalacji) jest wciskanie kanałów „na żyletki”, instalowanie wentylacji bardzo blisko sufitu, zmniejszanie grubości izolacji, ... Nie bez znaczenia pozostaje niedokładność montażu w ciasnych miejscach, z utrudnionym dostępem.

APONE wprowadza na rynek innowacyjną serię przetworników wilgotności i temperatury w wersji kanałowej - PiOne (np. wersja Pi-S00…, ze zintegrowanym elementem pomiarowym). Urządzenia te posiadają zintegrowaną całą elektronikę i element pomiarowy (sensor) wewnątrz bagnetu (zdjęcie produktu widoczne na rysunku 1). Spróbujmy przeanalizować standardowe wykonanie przetworników w wykonaniu kanałowym w porównaniu do przetworników PiOne:

Rys. 1. Przetwornik PiOne w wersji Pi-S00… APONE vs. Standardowy przetwornik w wykonaniu kanałowym.

Rysunek 1 przedstawia ideową instalację przetwornika PiOne oraz konwencjonalnego przetwornika wilgotności i temperatury w wersji kanałowej. Standardowe urządzenie montowane jest przy użyciu przepustu (dławnicy) o wymiarach ø 15…25 mm x 30 mm. Puszka przetwornika z elektroniką charakteryzuje głębokość do 60 mm. Sumując te wartości montażysta potrzebuje przestrzeń o szerokości nawet 150 mm (wymiar między powierzchnią zewnętrzną kanału wentylacyjnego a sufitem, ścianą boczną lub inną instalacją), by mieć szanse pozostawić przetwornik w kanale wentylacyjnym. Przetwornik wilgotności i temperatury z serii PiOne również montuje się przy użyciu przepustu. Ale ten przetwornik nie posiada żadnej puszki z elektroniką! Cała elektronika urządzenia zamknięta jest w bagnecie. To pozwala zaoszczędzić przestrzeń instalacyjną. Dodatkową zaletą, na co zwracają uwagę inwestorzy, jest fakt, że przetwornik PiOne nie jest widocznym elementem dla użytkowników.

Rys. 2. Przetwornik PiOne w wersji Pi-S00… APONE.

Przetwornik wilgotności i temperatury PiOne (w wersji Pi-S00…), w zależności od wersji, charakteryzuje się różną długością obudowy ze stali nierdzewnej (180, 280, 380, 480, 580, 680, 780, 880 lub nawet 980 mm) oraz różną długością przewodu (1, 2, …, 10 m, inne długości na zapytanie). Dodatkową opcją, nie spotykaną w większości konkurencyjnych urządzeń, jest możliwość wybrania wersji przetwornika z opcją zewnętrznej sondy Sens-H (model Pi-H00…). Rozwiązanie z zewnętrzną sondą znacznie ułatwia serwis przyrządu w przyszłości, w tym przede wszystkim kalibrację i wzorcowanie. Na czas serwisu można bowiem używaną sondę wykręcić, a w jej miejsce wkręcić sondę „zastępczą”, zapewniając ciągłość kontroli parametrów powietrza w kanale (szczególnie istotne w przemyśle farmaceutycznym, ale również kosmetycznym i spożywczym). Pozostałe informacje na temat przetwornika z serii PiOne:

 

Podstawowe właściwości urządzenia:

  • Średnica obudowy: ø15 mm
  • Materiał obudowy: Stal nierdzewna
  • Mierzone wielkości: Wilgotność względna i temperatura
  • Zakres pomiarowy: 0…100 %RH /max. -100...+200 ⁰C (dot. modeli z sondą zewnętrzną)
  • Dokładność: max. ±0.8 %RH / max. ±0.1 ⁰C (zależy od sondy)
  • Zasilanie: 4,75...15 VDC
  • Interfejs: RS-485 (Modbus RTU)
  • Opcjonalne certyfikaty: certyfikat wzorcowania PCA

 

Programowalny przetwornik wilgotności i temperatury PiOne w praktyce...

 

>> Zestawienie przetworników PiOne <<