Przetworniki APONE do kontroli dwutlenku węgla CO2

Oferta produktowa APONE została poszerzona o nową grupę urządzeń pomiarowych przeznaczonych do kontroli stężenia dwutlenku węgla CO2 w aplikacjach przemysłowych i HVAC. W ostatnich latach stężenia CO2 stało się jednym z najważniejszych parametrów kontrolowanych w układach wentylacji budynków. Wyższe stężenie dwutlenku węgla wywołuje bowiem uczucie zmęczenia, senność i zmniejsza koncentrację. Pojawia się również argument związany z ekonomią – sterowanie wentylacją na podstawie wskazań przetwornika CO2 to realne oszczędności energii elektrycznej. Obserwując zmieniające się akty prawne, wynikające z aktualnych problemów klimatycznych na świecie, będziemy zmuszeni do szukania rezerw w tym zakresie.

W takich miejscach jak biura, budynki użyteczności publicznej, hotele, …, mogą być wykorzystywane standardowe czujniki naścienne monitorujące CO2. Natomiast w przypadku aplikacji przemysłowych, gdzie czujniki mogą być narażone na cięższe warunki środowiskowe, w tym kurz, zapylenie, podwyższoną wilgotność, ..., przetwornik CO2 musi charakteryzować się specjalnym wykonaniem. Takim właśnie przetwornikiem jest nasz nowy produkt, przygotowany z myślą o kontroli stężenia dwutlenku węgla w takich aplikacjach jak…

  • szklarnie,
  • wytwórni pieczarek,
  • zakłady wylęgowe i fermy drobiu,
  • magazyny,
  • hale produkcyjne.

Proponowany przetwornik Si-CxxD0… wyróżnia interfejs cyfrowy RS-485 (Modbus RTU). Może być jednak wyposażony w dodatkowe programowalne wyjście przekaźnikowe lub analogowe (0…5V, 0…10V, 0…20mA, 4…20mA). Wspomniane dodatkowe wyjście analogowe może umożliwić płynne sterowanie wentylatorem lub siłownikiem zainstalowanym na przepustnicy/żaluzji/oknie. Wyjście przekaźnikowe natomiast może uruchamiać, w sytuacjach podwyższonego stężenia dwutlenku węgla, drugi bieg urządzenia lub uruchomienie innego układu. Wspomniany przetwornik może bowiem pełnić funkcję prostego regulatora z funkcją kontroli CO2. Popularny protokół Modbus RTU, w które zostało wyposażone urządzenie, pozwala na zarządzanie warunkami klimatycznymi z poziomu programowalnego sterownika PLC.

 

Podstawowe właściwości urządzenia:

  • Wysoki stopień ochrony IP65 (obudowa hermetyczna + filtry siatkowe umożliwiające przepływ powietrza)
  • Trzy zakresy pomiarowe (do wyboru): ..10000 ppm / 400…20000 ppm / 400…50000 ppm
  • Interfejs cyfrowy RS-485 (Modbus RTU)
  • Do trzech programowalnych wyjść analogowych (0…5 V, 0…10 V, 0…20 mA lub 4…20 mA)
  • Opcjonalne wyjście przekaźnikowe

 

Podsumowanie

Portfolio APONE stanowią między innymi przetworniki parametrów powietrza (wilgotność względna, temperatura, ciśnienie atmosferyczne, różnica ciśnień powietrza, stężenie CO2, LZO, cząstki PM) w wersji naściennej, kanałowej lub przewodowej (zależy od modelu przetwornika). Nasz zespół stanowią doświadczeni inżynierowie, którzy pomogą dobrać Państwu odpowiednie do aplikacji urządzenie oraz doradzą, jak optymalnie przygotować cały układ kontrolno-pomiarowy.

Jako producent zawsze kładziemy duży nacisk na informacje zwrotną od użytkowników urządzeń APONE. Jesteśmy otwarci na każdą uwagę, która może przyczynić się do zastosowania naszego urządzenia w Państwa aplikacji. Jeśli mają Państwo pomysł na modyfikację urządzenia pod kątem właśnie Państwa projektu, zapraszamy oczywiście do kontaktu z naszym zespołem.